Akıllı Saat Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Akıllı Saat Tanımı

Akıllı saat, normal bir saat gibi kola takılabilen, çoğunlukla dijital bir ekranı olan ve içinde küçük çapta bir bilgisayar bulunduran mobil bir elektronik cihazdır. Bu çok genel bir tanımdır; fakat akıllı saatler hızla gelişen ürünler oldukları için günümüzde bundan daha spesifik bir tanım yapmak zordur.

Akıllı saatler giyilebilir teknoloji ürünleridir. Sanal gerçeklik gözlükleri ve akıllı bileklikler gibi birçok farklı kategoride ürünü kapsayan giyilebilir teknoloji ürünlerinin en yaygını akıllı saatlerdir.

Akıllı Saatlerin Özellikleri

Günümüzde pek çok farklı akıllı saat markası ve modeli vardır. Bunların bazıları temel birkaç özelliğe yoğunlaşırken bazıları olabildiğince çok özelliğe sahip olmayı amaçlamaktadır. Piyasadaki ürün yelpazesinin genişliği sayesinde hemen hemen herkesin ihtiyaçlarına uygun bir akıllı saat bulmak mümkündür.

akıllı saat özellikleri

İnsanlar tercihlerini estetik görünüme ve farklı teknik özelliklere göre yapmaktadırlar. Akıllı saatlerde en yaygın bulunan özellikler aşağıdakilerdir:

  • Saat ve tarih (doğal olarak 🙂 )
  • Telefon bildirimleri (çeşitli uygulama, mesaj bildirimleri vb.)
  • Telefon konuşması yapabilmek
  • Nabız ölçmek
  • Uyku kalitesi ölçmek
  • Çeşitli uygulamalar açabilmek (Foursquare, Evernote, Shazam vb.)
  • Adım saymak, kalori ölçmek gibi aktivite takipleri
  • Çalar saat
  • GPS
  • Müzik kontrolü

Akıllı saatlerde zararlı güneş ışınlarını ölçmek, rakım ölçmek gibi daha değişik özelliklere rastlamak da mümkündür.

Akıllı Saatlerin Tarihçesi

Bazı kaynaklar dijital saatleri akıllı saatlerin çıkış noktası olarak gösterse de, yukarıdaki özellikleri içeren ürünler 2012 yılında Pebble firmasıyla ortaya çıkmıştır.

Pebble firması 2012 yılında kısa sürede yaklaşık 10.000.000$ yatırım toplayarak ilk akıllı saati ortaya çıkarmıştır. Firmanın saatleri siyah beyaz bir LCD ekran, titreşim, çeşitli sensörler ve bluetooth gibi özelliklere sahiptir. Zamanında bir milyon adet satan Pebble marka akıllı saatlerden sonra akıllı saatler hızla geliştirilmeye ve yaygınlaşmaya başlamışlardır.

Popüler Akıllı Saatler

akıllı-saatler-giyilebilir-teknoloji

En uygun akıllı saat, ihtiyaçlara göre kişiden kişiye değişmektedir. Çeşitli e-ticaret ve inceleme sitelerine göre sektördeki en popüler akıllı saatleri aşağıda görebilirsiniz:

Akıllı Saat Fiyatları

Akıllı saat fiyatları marka ve modele göre çok değişmektedir. Buna karşın kaliteli bir akıllı saat almak isterseniz, ülkemizde fiyatlar genelde 1.500 TL ile 2.000 TL arasında değişmektedir. 2.000 TL’lik bir bütçe ile yukarıda listesini verdiğimiz popüler akıllı saatlerden birçoğuna sahip olabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar